Bilezik Ölçüsü Nasıl Alınır?


Bilezik satın alınırken ya da sipariş verilirken karşılaşılan en büyük sorun bilezik ölçüsü hesabıdır. Özellikle uzaktan verilmek istenen siparişlerde bilezik ölçüsü nasıl alınır sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Bu soruya verilebilecek çok sayıda alternatif cevap bulunmaktadır. Buna göre başlıca bilezik ölçüsü hesaplama yolları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.
 
 -Bilezik Çapı Ölçme
 -El Çevresini Ölçme
 -Bilek Çevresini Ölçme
 
 Sıralanan üç basit yöntem ile evde bilezik ölçüsü hesaplama adımları gerçekleştirilebilmektedir. Hesaplama işleminde ise yalnızca iki farklı materyale ihtiyaç duyulmaktadır. Bu materyaller milimetrik ölçü alabilen bir adet cetvel ve bir de mezuradır.
 
 Bilezik Çapı Ölçerek Hesaplama İşlemi
 
 Daha önce kullanılan ve kişiye tam olan bir bileziğin ölçüsünü almak en basit hesaplama yoludur. Buna göre hazırda bulunan bileziğin iç çapının uzunluğunun alınması bilezik ölçüsü için doğru değeri vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ölçüm sırasında bileziğin düz bir zeminde tutulmasıdır. Ayrıca ölçüm sırasında bileziğin metal parçaları göz önüne alınmayıp, mutlaka iç çap ölçülmelidir. İç çap uzunluğunda yer alan en geniş kısım cetvel ile ölçüldükten sonra, değer milimetrik olarak not alınmalıdır.
 

El Çevresini Kullanarak Ölçü Alma Yöntemi

 Bilezik, el bileğinden geçmeden önce el çevresinde yol aldığı için bu bölgeyi hesaplamak da sorunu çözmektedir. El çevresinin ölçülebilmesi için mezura ya da bir ip rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu yöntemde evde bilezik ölçüsü hesaplama işlemine el parmakları birleştirilerek başlanmaktadır. Beş parmak avuç içi yukarı bakacak şekilde birleştirildikten sonra uzunluk alma adımına geçilmektedir.
 
 Uzunluk alınırken doğrudan mezura kullanmak daha pratik ve kolay bir yoldur. Ancak mezuranın bulunmadığı ortamda sıradan bir ip yardımı ile de el çevresi ölçülebilmektedir. Bunun için mezura ya da ipin baş parmak kökünden başlayarak el çevresinde dolanması gerekmektedir. Bu adımda ip kullanılmışsa ip, iki ucun birleştiği noktadan kesilmelidir. Daha sonra bir cetvel kullanılarak ipin uzunluğu elde edilmelidir. Elde edilen değer kişinin bilek çevresine eşdeğer olmaktadır.
 
 Bilek Çevresini Ölçerek Değer Bulma
 
 Doğrudan bilek ölçüsü almak bilezik ölçüsü nasıl alınır sorusunun en pratik cevaplarından biridir. Bu yöntemle ölçü almak için; tel, kağıt, ip ya da mezura kullanılabilmektedir. Bilek çevresini ölçme adımları el çevresi ölçümüne benzer şekilde yapılmaktadır. Tel, kağıt ya da ip bilek çevresinde dolandıktan sonra kesilmektedir. Elde edilen küçük parça ise bir cetvel yardımı ile milimetre değerinde okunmaktadır. Bu değer kişiye aynı zamanda bilezik ölçüsünü vermektedir.
 
 Ölçü Skalasında Çap Bulma
 
 Farklı metotlarla bilezik ölçüsü alındıktan sonra bu değerin mutlaka ölçü skalasında okunması gerekmektedir. Ölçü skalası; çap, çevre ve bilezik ölçüsünün birbirlerine dönüşümünü veren bir cetvel gibi düşünebilmektedir. Buna göre ölçüm sonuçlarından elde edilen milimetrik değerler bu cetvel ile doğrudan bilezik ölçüsüne çevrilebilmektedir. Bu da kişiye özellikle uzaktan siparişler için oldukça fayda sağlamaktadır.